SUURES PILDIS: Vaata valikut Delfi 2012 parimatest tabamustest!

(14)
Foto: Ilmar Saabas
aA

Pole midagi keerulisemat kui teha aasta kokkuvõtet fotodest: head materjali on rohkem kui ühte loosse mahub. Antud valik on vaid osa tänavusest fotosisust ent veidi meenutamist siiski, mis sel aastal juhtus!

President on ka inimene ning sääskede eest pole kaitstud keegi...Suvel võõrustasid president Toomas Hendrik Ilves ja ärimees Margus Reinsalu juba kolmandat aastat Eesti rahvusvahelisi sõpru, korraldades neile Oandu vesiveskis mõnuse suveõhtu peo. Enne pikka kätlemist pihustas Evelin Ilves abikaasale hoolitsevalt peale sääsetõrjevahendit.
Fotogaleriid näed siit!

Kõik ei toimugi alati Tallinnas. Vabariigi aastapäeva vastuvõtt oli tänavu Tartus.

Foto: Andres Putting

Vähemealt teisel poolaastal üks enimräägitud firmajuht ning ka aasta lahkuja oli Estonian Air'i endine juht Tero Taskila. Kevadel avati veel uusi lennuliine, sealhulgas löödi nuga sisse ka tordile, mis tähistas meie lennuliikluse jõudmist eestlaste poolt armastatud Gruusiasse. Loe lähemalt siit!

Foto: Andres Putting

Suvistele majanduse lugudele oli põhjust ja rõõmu poseerida veel ka koos lennukitega.

Foto: Vallo Kruuser


Tero Taskila lahkumine oli kiire, esimesest novembrist sai Taskila hundipassi ning aeg lennuliinide avamiste puhul nurga torti lüüa oli läbi, firmas algasid karmid kärped, suleti muuhulgas ka kauaoodatud lennuliin Tallinnast Tartusse, mille majandustulemused ei õigustanud end. Nüüd aastalõpus on teemaks ka suured koondamislained firmas.  Vaata rohkem fotosid Taskila kiire lahkumise kohta  siit!

Foto: Andres Putting


Edgar Savisaar figureeris sel aastal telekaamerate ees ehk vähem kui mullu - polnud ju ka valimised veel ligi - ent samas oli tal ka muret tervisega.

"Läksin hommikul enne tööle tulekut Hundisilmal oma rasvatihastele ja leevikestele teri ja pekki viima, nagu ma ikka seda olen teinud. Aga ei tea kuidas, läks jalg valesse asendisse ning libisesin ja kukkusin," kirjutas Savisaar kukkumise järel oma blogi sissekandes.

See aga ei seganud teda hilisõhtuni tööl olemast. Vaata lähemalt siit!

Foto: Ilmar Saabas


Kuid murtud jalad paranevad kiiresti.

Enim oli eestlastel sel aastal põhjust muretseda kaitseminister ja Isamaa ja Res Publika Liidu endise esimehe Mart Laari  tervise pärast. Aasta alguses toimunud suurkogul, kus Laar oma portfelli sümboolselt Urmas Reinsalule edasi ulatas, pakatas mees veel tervisest. IRLi suurkogu pilte näed ka siit!

Foto: Andres Putting


Kuid juba veebruaris sai Mart Laar insuldi ning pärast pikka haiglasviibimist oli ka ülejäänud aasta avalikusse eest eemal. Kaitseministrina võttis ohjad enda kätte erakonnakaaslane Urmas Reinsalu.

Tagasi poliitikasse tööle ning kaamerasilma ette astus Mart Laar aga pidulikul konverentsil, mis tähistas Mart Laari esimese valituse möödumisest 20. aastat. Loe lähemalt siit!


Konverentsi lõpukõne pidas Mart Laari seistes. Austusest selle pingutuse üle, tõusis rahvas püsti ka saalis, vaata DelfiTVst!

Foto: Rauno Volmar


Peagi naases Laar tagasi tööle ka riigikokku, kus ta istungi vaheaegadel sai taas tegeleda oma lemmiktegevusega: ajalooraamatute lugemisega. Laar on varemgi öelnud, et istungi vaheaegadel on valminud nii mõnigi tema kirjutatud raamat.

Foto: Tanel Meos


Foto: Tanel Meos


Vaade IRLi jõuluürituselt.

Foto: Ahto Sooaru

Kaitseminister Urmas Reinsalut tervitas ka Estcoy 14. Üksus jõudis Afganistanist tagasi pärast pea seitse kuud kestnud NATO operatsioonil teenimist.Oranž põrand sai roheliseks: tulnukatena maandusid Tartu Ülikooli spordihoones ajateenijad, et ennast ööl vastu vabariigi aastapäeva paraadi korralikult välja puhata.

Foto: Andres Putting


Kui mitte okkaline, siis veidi lainetav ja looklev oli endise justiitsminister Kristen Michali elu sel aastal. Ka tuli aasta lõpus loobuda oma ametist.

Foto: Rauno Volmar


Nii see kõik algas: hiljem nn "Silvergateks" ristitud skandaal algas sellest, kui reformierakondlane Silver Meikar avaldas meedias, et on annetanud erakonnale raha, mille oli saanud oma enda erakonnaliikmelt.

Foto: Ilmar Saabas


"Selle raha andis mulle ümbrikus Kalev Lillo, kes tollal töötas Reformierakonna kontoris juhtival kohal. Enne annetamist helistas mulle peasekretär Kristen Michal ja küsis, kas olen nõus erakonda toetama. "Muidugi oleksin nõus," vastasin ja lisasin: "kuid ega väga palju antud hetkel võimalik ei ole." Sain teada, et ega see tegelikult mulle mingeid kulusid kaasa ei toogi. Mulle antakse sulas kontole kandmiseks nii suur summa, mis kahtlasena ei näiks," kirjeldas Meikar oma ülestunnistuses.

Pildil on Meikar skandaali puhkemise hommikul.

Samal päeval kaamerate ees olid nii Lillo ja Michal veel naerusuised.

Kalev Lillo
Foto: Rauno Volmar


"Pidasime Meikarit sõbraks," tunnistavad nad Delfile antud intervjuus.

Hiljem tuli meestel anda tunnistusi nii oma erakonna juhatusele kui ka prokuratuuris. Pildil lahkub Meikar oma erakonna juurest seletusi andmast.

Foto: Vallo Kruuser


Juulis kutsuti keskkriminaalpolitseisse ülekuulamisele ka Kristen Michal.

Foto: Rauno Volmar


Ülekuulamine kestis pikemalt: ministril tuli viibida politseis suisa seitse tundi ning majast väljuti juba suvises õhtuhämaruses. Vaata rohkem fotosid siit!

Foto: Rauno Volmar


Oktoobris kogunes Reformierakonna juhatus ning otsustas Silver Meikari parteist lõplikult välja heita.

Loe ja vaata lähemalt siit!

Koosolekute ruum oli arutelu ajal poliitikuid nii täis, et istuma kõik ei mahtunudki.

Foto: Vallo Kruuser


Kuna skandaali lahendus jäigi õhku: ka juhtivprokurör Heili Sepp nentis, rohkem tõendeid kui suve jooksul kogutud materjalid ei õnnestu leida, siis otsese võitjana keegi ei väljunud. Tõsi, Meikar nentis antud intervjuudes, et on rahul, et tänu skandaalile peeti erakondade rahastamise üle sisuline debatt.

Pärast otsuse väljakuulutamist andsid Reformierakonna peakontoris taas intervjuusid Michal ning Lillo ning kuna süüdi kedagi ei mõistetud, ei tulnud neil ka kaotaja rolli etendada.

Foto: Rauno Volmar


Foto: Rauno Volmar, Eesti Päevaleht


Kuid läbiotsimisi ja seletuste andmisi oli ka teistel. Kaitsepolitsei otsis läbi nii Tallinn 2011 Kultuuripealinna ruumid kui ka Keskerakonna peakontori, fotod lahkuvad kaitsepolitseiametnikud Keskerakonna peakontorist.

Mis täpselt juhtus, loe ja vaata siit!

Foto: Ilmar Saabas


Riigiprokuratuur lõpetas detsembris tõendite puudumise tõttu menetluse kriminaalasjas, milles endised IRL-i liikmed Indrek Raudne ja Nikolai Stelmach said pistisekahtlustuse seoses Tallinna Sadama varade müügiga.

Indrek Raudne andis tunnistusi riigikogu erikomisjonis
Foto: Vallo Kruuser, Eesti Ekspress


Neil fotodel on Indrek Raudne teel riigikogu erikomisjoni ette.

Foto: Vallo Kruuser


Kuid poliitikamaastikul võiks kindlasti mainida varasemast rohkem teemaks olnud Keskerakonnast lahkumist. Nn erakonna avalikud kritseerijad Kalle Laanet ja Rainer Vakra kutsuti erakonna poolt kohvile, määrati neile mentoreid ning kutsuti Keskerakonna eetikakomisjoni ette.

Foto: Andres Putting


Laanet oma kabinetis mõtteid kogumas enne erakonnast lahkumist.
Foto: Andres Putting

Märtsi lõpus otsustas Keskerakonna juhatus, et mehed tuleb erakonnast välja visata. Vaata videost, mida mehed ise viimast korda oma erakonna uksest välja astudes ütlesid.

Peagi tuligi meestel istekoht sisse võtta ka riigikogu aknaalustel kohtadel: seal leiavad oma koha need poliitikud, kes fraktsiooni ei kuulu.
Foto: Ilmar Saabas

Tea, kas taevas avitab? Igatahes viskas kiire, veidi unistava pilgu pilvedele ka Ester Tuiksoo kui ta koos oma advokaadiga kaitsepolitseisse ülekuulamisele läks.
Foto: Andres Putting

Kaitsepolitseiameti ees olevat rasket metallväravat tuli liigutada sel aastal mitmeid kordi ka keskerakondlasel Priit Toobalil.
Foto: Rene Suurkaev

Vaata rohkem fotosid ja lugu koos videotega siit!

Muidu pidevalt naeratav Toobal vajub vahel ka murelikult mõttesse. Fotol heidab Tallinna linna poolt korraldatud toetuspiketis kaastundliku pilgu väsinud Toobalile Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.
Foto: Andres Putting

Seoses õpetajate streigiga ei olnud kerge ka haridusminister Jaak Aaviksoo põli. Vastust tuli anda ning nii mõnedki aasta alguses stendile antud ähmased lubadused jäidki veidi udusteks. Kuigi Aaviksoo selja taga olev stend kuulutab 700 eurost palka kõigile õpetajatele, siis tegelikult tõuseb õpetaja alampalk isegi 715 euroni. Siiski, küsimusi on rohkem kui küll, õpetajate palka koordineerib koolidirektor, kes võib selleks, et kulusid optimeerida või oma äranägemise järgi õpetajaid motiveerida, tekitada hiigelklasse, võtta nii õpetajal tunde vähemaks ning sel moel õpetaja reaalpalk ei pruugi tõusta.


Foto: Ilmar Saabas

Foto: Rene Suurkaev, Eesti Päevaleht


Enim tekitas sel aastal inimestes aga kurbust Narva tüdruku Varvara kadumine. Hiljem leiti surnukeha linnalähedasel tühermaalt. Narvalased viisid lapse leidmiskohale hulgaliselt lilli ning mänguasju.

Foto: Ilmar Saabas

Lillede alla mattunud Varvara kirstukaas oli tütarlapselikult roosa.

Foto: Tiit Blaat


Jaanuaris avati Tallinna sünagoogis mäestustahvel, kus on kirjas tuhande juudi nimed, kes Eestis holokausti ajal mõrvati. Memoriaal kannab nime “Mälestusgalerii”.

Foto: Siim Lõvi


Rahvusvahelisel holokaustipäeval Eesti juudi kogukonna keskuses käis seda avamas ka peaminister Andrus Ansip.

Foto: Siim Lõvi

Suvel lõppes aga Andres Lipstoki aeg Eesti Panga presidendina ning ameti võttis üle Ardo Hansson.
Fotokaamera ette sattus mees oma viimasel tööpäeval täpselt sama lipsuga, mis oli ka tema kabinetti kaunistanud maalil. Jah, aeg läheb kiiresti!

Foto: Siim Lõvi

"Mis asi see siin on, jookseb mööda metsaalust ja mulda täis..." näib keskkonnaminister Keit Pentus VKG usskonveieri avamisel uudistavat. 13 kilomeetri pikkusel konveieri lindil ei jookse aga mitte must muld, vaid põlevkivi.


Pärnus arutasid finantskonverentsil peetud diskussioonis president Toomas Hendrik Ilves ja male suurmeister ning Vene opositsionääri Garri Kasparov innovatsiooni üle. Ikka jõuti otsaga ka rahani, ent Ilves ei nõustunud, et innovatsioon oleks täielikult kadunud. Loe ja vaata rohkem siit!

Sel aastal avati ka renoveeritud teletorn. Pistiku tõmbas sümboolselt lahti majandusminister Juhan Parts. 

Foto: Tanel Meos
Foto: Siim Lõvi

Riigikogu ööistungitele kulus sel sügisel enam kui 15 000 eurot lisakulude tõttu. Kuidas aga poliitikud aega sisustasid? Keskerakondlane Peeter Võsa lihvis oma joonistamisoskust ning proovis kätt ka Ene Ergma joonistamisel.

Usku peab olema. Nii on ka Ida-Virumaa kommunaalkuninga Nikolai Ossipenko kabinetis eraldi nurk pühakujude ning põleva küünlaga. Ossipenko tahab hakata pakkuma prügiveo teenust ka Tallinnas. 

Foto: Ilmar Saabas

Politseinikud harjutamas paraadil marssimist. Foto on tehtud Raadi lennujaamas, veebruaris. 

Foto: Ilmar Saabas

Üle sai loetud ka Eestimaa rahvas. Kes ise ei osanud, sel aidati end üle lugeda.

Foto: Rauno Volmar

Ei pea kandma patriootlike salle vaid jalgpallifännid, rahvuslikud esemed sobivad ka teistele.

Foto: Tiit Blaat

Sellal kui elanikkond Eestis on koondud järjest enam Tallinnasse, käib mujal Eestis elu busside najal. Selline näeb välja liikuv pangakontor, mis on oma ootesaali laiali laotanud. 

Kui Eesti edukaim vald on Viimsi, siis Eesti vaesemas vallas, Orus, käib elu tasa ja targu. Küttearved on kohalikud lahendanud mõnel pool aga õige kummaliselt: suurte keskküttega paneelmajades on sisseviidud ahiküttega korterid. Otse rõdude kõrval kõrguvad mitte mänguväljakud, vaid puuriidad.

Foto: Ilmar Saabas
Foto: Ilmar Saabas

Nii tähistavad vabariigi aastapäeva need, kel kodu pole. Kirikus jagati toidupoolist ning Eesti lippe.

Foto: Tanel Meos

Seda, et suur osa Eesti elamutest on vananenud, teavad kõik. Kuid seda, et rõdupaneel raugeb ja alla kukub tihti ei juhtu. Tallinnas Kalevipoja tänaval kukkus aga ühel rõdul raske paneeltahvel alla. Pildil on juba parandustööd. 

Foto: Andres Putting

Ivo Parbuse süüdimõistmine. Kuna telefonikõned olid piiratud, asuti koheselt kohtuotsuse väljakuulutamise järel helistama. 

Foto: Tiit Blaat

Need ei ole moslemid, vaid nii üritasid ennast varjata korvpallur Kert Keskküla mõrvas kahtlustatavad neiud. Kohus käskis noortel naistel siiski maskid eemaldada. 

Foto: Andres Putting

Värviküllasust otse Tallinna vanalinna külje alla tõi sel aastal Tivolipark. 

Foto: Tanel Meos

Tartus jätkusid aga Tartu Ülikooli raamatukogu remonditööd. Muidugi langes remont osaliselt ka tundegite eksamisessioonile. Nii tuligi oma koolitöid teha, ehitusmehed akna taga askeldamas.

Foto: Tanel Meos

 

Ajalootudengid proovisid aga ekstreemseid ellujäämistingimusi. Nii ehitasid nad valmis vanade eestlaste elamu ning proovisid suitsusauna laadses elamus omal nahal järgi, kuidas vanasti elada oli. Ilm sattus aga nii külm, et suisa kirves murdus külmaga pooleks. Vaata reportaaži siit!

Foto: Rauno Volmar

Kuidas kulgeb aga tööpäev jäälõhkuja pardal? Vaata pikemat reportaaži siit!

Foto: Ilmar Saabas
Jäämurdja jää-ääres
Foto: Ilmar Saabas

Esimese suurema külmaga täituvad kodutute öömajad kiiresti. Tallinnas on neid mitmeid ning meeldejäävat fotojutustust elust öömajas vaata siit!

Foto: Tiit Blaat

Eesti Laulu finaalkontsert oli tegus ja elurõõmus. Legendaarse külalisena on seal igal aastal kohal ka Rolf Roosalu. 

Foto: Ilmar Saabas

Tallinna linnahall seisab endiselt hiiglasliku tondilossina. Järjest enam kattuvad hoone seinad grafitiga. Süngeid vaateid getostunud linnahallist näed siit!

Foto: Vallo Kruuser

Suvel pesti osa maalingutest linnahallilt maha.

Foto: Tanel Meos

Kuid grafitit on täis ju kogu maailm. Pildike New Yorgist, Blooklynist. Kass, grafiti ja kodutu. 

USA, Long Island, grafiti
Foto: Ilmar Saabas

Tore tabamus mihklipäevast, kus setude pühal olid vabaõhumuuseumisse tulnud ka hästivarustatud prouad. Ilm oli külm, nii et külmetuse vastu tulebki võidelda seda ennetades. 

Foto: Tiit Blaat

Moodas tapamajas näeb ka tänapäeval verd. Pikemat reportaaži tasub aga uudistada siit!

Rakvere Lihakombinaat
Foto: Tiit Blaat
Rakvere Lihakombinaat
Foto: Tiit Blaat

Mõned portreed: Evelyn Sepp tõmbas Kultuurikatla juures poseerides punase kiivri pähe. 

Foto: Tanel Meos

Näitleja Juhan Ulfsak ja sügisesed puulehed.

Juhan Ulfsak
Foto: Tanel Meos

Kiiruskaameraid kerkis sel aastal Tallinasse nagu seeni pärast vihma. Aga ega see autode hoogu veel maha ei tõmmanud. 

Foto: Rauno Volmar

Piltmõistatus: mis on fotol? Tegu ei ole püramiidiga, vaid sellised näevad välja suured ja kollased gaasitorud, mida mööda kulgeb maagaas.

Lõpetuseks mõned loomapildid: nimelt satub igal aastal mõni eksinud hüljes linna. Ka see hülgepoeg püüti loomakaitsjate poolt kinni Tallinnas Russalka kuju juures ning toimetati seejärel ohutumasse keskkonda.

Foto: Ilmar Saabas

Pardid soojendasid ennast auravas kraavivees.

Foto: Rene Suurkaev, Eesti Päevaleht

Aegna saarelt leitud kotkas lasti samuti uuesti lendu. Vaata lähemalt siit!

Foto: Ahto Sooaru

Allikas: www.DELFI.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.